Specijalizovani tretmani
Šta su tretmani
Termin, tretman, znači način postupanja prema zatvorenicima, koji može da se odnosi na pojedine faze kroz koje lice lišeno slobode, prelazi od momenta lišavanja slobode, preko krivičnog postupka do izricanja i izvršenja krivične sankcije.
Šta je cilj tretmana
Cilj tretmana je trajno uklanjanje kriminalnog ponašanja zatvorenika i smanjenje procenta recidiva u kriminal.
Cilj tretmana je resocijalizacija.
Tretman kao ključ za uspešnu resocijalizaciju
Uspešna resocijalizacija postiže se primenom tretmana koji može izmeniti osobine ličnosti, shvatanja prema vrednostima, način života, shvatanje društvenih procesa i u celini njegovo pozitivno ponašanje u društvu.
Polazeći od ovih stavova i njegove uloge u resocijalizaciji lica koja su na izdržavanju kazne zatvora, tretman treba da polazi od proučavanja pojedinca, njegovih ličnih svojstava: karakternih crta ličnosti; svojstava bioloških; socio-patoloških i psiho patoloških; te ostalih kriminogenih faktora, same etiologije i razvoja kriminalne ličnosti.
Šta su specijalizovani tretmani
Specijalizovani tretmani su programi koji su osmišljeni tako da odgovaraju konkretnom pojedincu koji se nalazi u zatvoru, a prema njegovim ličnim svojstvima.
Oblici tretmana
Prema savremenoj teoriji i praksi u sistemu izvršenja krivičnih sankcija poznajemo dva osnovna oblika i nekoliko podoblika tretmana kao što su:
-individualni tretman,
-grupni tretman pod kojim spadaju: obrazovni tretman; radni i okupacioni tretman; samoinicijativni tretman; stimulativni tretman; i tretman kroz slobodno vreme.
Individualni tretman zapravo prestavlja rad sa pojedincem tzv. u „četiri oka“.
Kao oblik prevaspitnog rada ostvaruje se pomoću principa, određenih metoda i sredstava sa ciljem prevaspitanja lica.
Sav proces nastoji na sprovođenju aktivnosti na upoznavanju i ispitivanju ličnosti zatvorenika, pa se svrsishodno tome radi i na analizama, teoriji slučaja i prikupljanju podataka neophodnih za koncipiranje individualnog programa rada sa pojedincem.
Grupni tretman predstavlja oblik rada sa zatvorenicima koji za cilj ima praćenje lica u grupi, njihovo ponašanje i dijagnostikovanje svih interakcija i interpersonalnih odnosa u njoj.
U penološkoj praksi ima za cilj otklanjanje kriminalnih oblika ponašanja zatvorenika, u onim segmentima u kojim individualni rad ne može dati najbolje rezultate, prvenstveno kada posmatramo čovjeka kao socijalno biće, što on u biti i jeste.
Metodi grupnog rada mogu biti: bioenergetska psihoterapija; primarni krik, radiks varijanta; i terapija osjećanja, gelšatat terapija i transakciona analiza (više o psihoterapijama možete videti ovde).
Najčešće korišćena metoda u primeni je grupno savjetovanje.
Kroz oblik grupnog tretmana prožimaju se sledeći podoblici:
- obrazovni tretman,
- radni i okupacioni tretman,
- samoinicijativni tretman,
- stimulativni tretman, i
– tretman kroz slobodno vrijeme.
Terapija pisanjem – ekspresivno pisanje
Terapija pisanjem usmerena je na oslobađanje napetosti i emocija uspostavljanjem samokontrole i razumevanjem situacije nakon što se reči prenesu na papir. Pisanje pesme, priče ili odlomka o traumatičnom događaju ili iskustvu koje je prouzrokovalo stres, omogućava piscu da formuliše lične emocije kroz struktuiranu promišljenu naraciju, a samim tim da iz drugačije perspektive sagleda svoj problem.
ekspresivno pisanje može imati sledeće pozitivne psihološke učinke:
– bolje upravljanje emocijama
– eliminisanje negativnih misli, nemira i anksioznosti
– smanjenje stresa i napetosti
– prestanak opsednutosti ili razmišljanja o teškom iskustvu
– spoznaja i jačanje vlastitih pozitivnih osobina
– prepoznavanje novih izvora snage
– jasnije doživljavanje stvari
– svesnije sagledavanje onoga što nas sputava
– otkrivanje vlastitih potencijala
– izgradnja samopouzdanja
– uspostavljanje osećanja životne vrednosti.
Terapija pisanjem je jedna od tehnika koja se može ostvariti kod osuđenih lica, koja se može sprovoditi putem računara koje svaki osuđenik treba imati i kroz pisanje oslobađa se svih negativnih misli i osećanja.
Zaključak
Svakako, samo postojanje određenih programa, opet nije dovoljno.
Za njihovu efektivnost, neophodno je da oni budu konstruisani i realizovani na taj način da odgovoraju potrebama svakog pojedinačnog osuđenika, njegovim mogućnostima i željama, uz svakako, adekvatan plan realizacije i obučeno stručno osoblje.
Neophodnost sprovođenja specijalizovanih tretmana prozilazi iz sve većeg broja osuđenih koji su zavisnici od psihoaktivnih supstanci, ali i osuđenih koji su počinioci teških krivičnih djela sa elementima nasilja.
Strana korektivna praksa bogata je brojnim programima koji su usmereni i kreirani posebno ka ovoj kategoriji rizičnih prestupnika.
Sadržaj ove stranice je većim delom preuzet iz sledećeg izvora: Uloga tretmana u izvršenju krivičnih sankcija, Dženis Šaćirović
Korisni linkovi
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija
Ministarstvo pravde
Gradski centar za socijalni rad u Beogradu
Časopis za krivične nauke
Zakon o socijalnoj zaštiti
PsihOkret
ZIKS
ZKP
KZ RS
Pravni portal
Beplatna pravna pomoć
Neostart
Beogradski centar za ljudska prava
Ovaj servis omogućava da pošaljete e-mail osobi koja se nalazi u zatvoru.
E-mail će biti odštampan i prosleđen na adresu navedenog zatvora bez ikakve naplate.
Publikacija se bavi pitanjem uvođenja računara u zatvore