top of page

(Ne)delotvornost zatvorskih sistema

Zbog čega postoje zatvori kao sistemi

Zatvori postoje da bi se održao red u društvenom sistemu i to tako što se počiniocima krivičnih dela izriče kazna zatvora koja je propisana zakonom.

 

Na taj način se pojedinac izoluje od društvenog sistema što je samo po sebi kazna, a glavni cilj je zaštita društva i popravljanje prestupnika da ubuduće ne čini krivična dela.

Šta je cilj kažnjavanja

Cilj kažnjavanja prestupnika je njihova resocijalizacija koja će se postići prevaspitavanjem kao najadekvatnijim načinom postupanja.

Dakle, kazna koja se izriče prestupniku nije odmazda društva za učinjeno delo, već ima za cilj prevaspitavanje kako prestupnik ne bi ubuduće činio krivična dela.

Šta je prevaspitavanje

Prevaspitavanje je proces menjanja i formiranja stavova i ponašanja osuđenih prestupnika  čiji je cilj njihovo resocijalizovanje i ponovno uključivanje u društvenu zajednicu.

Nedostaci

Bilo kako bilo, kazna postoji, da li sa ciljem društvene osvete ili sa ciljem sprečavanja i prevaspitavanja, kazna je realnost (što se uočava iz formulacije Kazneno-popravni zavod) i primenjuje se prema prestupniku u vidu lišavanja slobode i nikakvog drugog kažnjavanja ne sme biti od strane društva.

Međutim, pošto kazna nema za cilj osvetu, nego prevaspitavanje dolazimo do srži nedostataka zatvorskog sistema koji je zatajio u pogledu resocijalizacije, jer zatvori i tretman onakvi kakvi su ne mogu ispuniti svrhu kažnjavanja, odnosno resocijalizaciju (više o resocijalizaciji možete pogledati ovde).

U našem sistemu vaspitanje se svodi na individualne razgovore vaspitača i osuđenika i ti razgovori se najčešće vode oko mogućnosti vanredne posete ili paketa, tako da je ocena u  pogledu sprovođenja vaspitnih mera jednaka nuli.

Razlog za takav površan odnos vaspitača i osuđenika treba tražiti prvenstveno zbog nedovoljnog broja vaspitača, jer ako jedan vaspitač ima grupu od 50 do 70 ljudi očigledno je da neće biti u stanju da posveti vreme za iole ozbiljniji razgovor sa osuđenikom, a da i ne govorimo o ostalim metodama koje su neophodne za uspešnu resocijalizaciju.

Vaspitanje u zatvorima je tabu tema, odnosno informacije o načinima sprovođenja programa postupanja prema osuđenim licima dostupno je samo vrlo uskom krugu ljiudi.

Tako u Pravilniku o tretmanu, programu postupanja, razvrstavanju i naknadnom razvrstavanju osuđenih lica (Službeni glasnik RS 66/2015) u članu 6 propisano je sledeće:

„Tretman prema osuđenom obuhvata primenu svih predviđenih aktivnosti-planiranih metoda, tehnika i postupaka, preduzetih sa ciljem da osuđeni usvoji društveno prihvatljiv sistem vrednosti i ovlada veštinama za uspešno uključivanje u zajednicu kako ubuduće ne bi činio krivična dela.“

Nigde dalje nije precizirano koje su to „aktivnosti – metode, tehnike i postupci“ koji će se primenjivati na osuđenim licima.

 

 

Preporuka

Mišljenja smo da bi i šira javnost trbala biti upoznata sa prirodom i sadržajem sankcija, te o načinima kako se te sankcije sprovode (sto je i preporuka Saveta Evrope R(92) pravilo 44), a naročito organi i organizacije koje su uključene u sprovođenje sankcija ili pomaganja oko postpenalnog prihvata, kako bi mogli razumeti te mere i videti ih kao kredibilnu reakciju na kriminalno ponašanje.

„Efikasnost zatvora se ne može meriti samo danima u kojima nije bilo pobuna ili pokušaja bekstva. Ako se zaista želi postići promena ponašanja osoba lišenih slobode onda je neophodno promeniti način sprovodjena tretmana u koji spada obrazovanje, osposobljavanje, obuka.“

E-mail servis

Ovaj servis omogućava da pošaljete e-mail osobi koja se nalazi u zatvoru.

E-mail će biti odštampan i prosleđen na adresu navedenog zatvora bez ikakve naplate.

Publikacija se bavi pitanjem uvođenja računara u zatvore

publikacija.jpg
bottom of page