top of page

Resocijalizacija

Šta je resocijalizacija

Resocijalizacija  znači vaspitavanje odraslih osoba koja se nalaze na izdržavanju zatvorske kazne.

„Resocijalizacija, kao jedan od segmenata tretmana znači vraćanje osuđenika u društvenu zajednicu, osposobljenog da živi društveno usklađenim životom, da normalno i uspješno obavlja društvene djelatnosti.

Taj pojam je preuzet iz socijalne psihologije.

On označava kao i pojam socijalizacija, proces prihvatanja normi i vrednosti određene grupe, odnosno šire društvene zajednice, što se postiže korigovanjem društveno negativnih shvatanja, navika i mišljenja i novim struktursanjem ličnosti na bazi društveno prihvatljivih stavova, mišljenja i vrijednosti, koje datu ličnost čine društveno pozitivnom.

Uspešna resocijalizacija postiže se primenom tretmana koji može izmeniti osobine ličnosti, shvatanja prema vrednostima, način života, shvatanje društvenih procesa i u celini njegovo pozitivno ponašanje u društvu.“

Uloga tretmana u izvršenju krivičnih sankcija, Dženis Šaćirović

Koji je cilj resocijalizacije

Cilj resocijalizacije je uključivanje pojedinca, koji se ponašao krimogeno, u društvenu zajednicu gde on više neće ispoljavati krimogeno ponašanje zato što se popravio.

Odnosno uklanjanje sklonosti daljnjem kriminalnom ponašanju.

Kako se ostvaruje resocijalizacija

Resocijalizacija se postiže prevaspitavanjem kao najadekvatnijim načinom postupanja.

U suštini prevaspitavanje se ne razlikuje od vaspitanja. Prevaspitavanje ne označava ponovno vaspitanje, već menjanje određenog devijantnog ponašanja u pozitivno ponašanje i neodvojivo je od moralnog razvoja.

Ko sprovodi resocijalizaciju

Za prevaspitavanje osobe koja se nalazi na izdržavanju kazne zadužena je služba za tretman.

 Kako se sprovodi resocijalizacija

U Zakonu o izvršenju krivičnih sankcija u članu 20 definisano je sledeće:

„Služba za tretman procenjuje individualne potrebe, kapacitete za promenu i stepen rizika osuđenog za ponavljanje krivičnog dela, utvrđuje i sprovodi individualizovani program postupanja i primenjuje metode i postupke u cilju ostvarivanja individualne prevencije.

Služba za tretman utvrđuje program postupanja prema osuđenom, usklađuje rad ostalih službi i drugih učesnika u sprovođenju programa i obavlja druge poslove određene ovim zakonom.“

Šta podrazumeva tretman

Tretman (više o tretmanu pogledati ovde) zatvorenika za vrijeme izdržavanja kazne može se razvrstati na više načina, i to: prema sadržini, prema kategoriji zatvorenika i prema pristupu izvođenja.

-Sadržina tretmana obuhvata individualnu terapiju, rad, opšte i stručno obrazovanje, kulturno-prosvjetni rad i organizaciju slobodnog vremena.

-Podela prema kategoriji zatvorenika podrazumeva opšti i poseban tretman.

Opšti tretman zatvorenika sastoji se od individualnog rada sa zatvorenikom, radnog angažovanja, kulturno-prosvjetne i rekreativne aktivnosti.

Posebni prevaspitni tretman odnosi se na one zatvorenike koji se ne mogu uspešno uključiti u opšti tretman. Tu spadaju: stari i bolesni zatvorenici, alkoholičari i narkomani, zatim ličnosti kojima je potrebno opšte i stručno obrazovanje. Prema ovim ličnostima neophodno je preduzimati posebne zdravstvene, obrazovne i stimulativne mere radi njihovog uspešnog uključivanja u opšti tretman i ostvarivanja osnovnog cilja izvršenja krivične sankcije.

-U  savremenoj  penološkoj  praksi  primjenjuju  se brojni pristupi  institucionalnom prevaspitnom tretmanu zatvorenika  koji  su  zavisno  od  razvijenosti  zatvorskih sistema  različito  i  zastupljeni. Na primer, u  kazneno-popravnim zavodima  u  Bosni  i  Hercegovini  najčešće  se  primjenju sljedeći  pristupi  koji  predstavljaju  i  komponente institucionalnog  prevaspitnog  tretmana:  moralno-pedagoško  vaspitanje  i  obrazovanje,  radna  terapija, slobodno vrijeme, nagrađivanje i kažnjavanje.(1)

Ministarstvo pravde – Uprava za izvršenje krivičnih sankcija donelo je dana 23.02.2013. godine direktivu broj 110-00-1/13-03 o načinu rada službe za tretman i o načinu procene stepena rizika.

Direktivu možete preuzeti ovde.

Resocijalizacija i obrazovanje

Odgovor na pitanje zašto obrazovati zatvorenike i kakva je uloga obrazovanja u procesu resocijalizacije, kako je već rečeno, treba tražiti u ciljevima i zadacima obrazovanja odraslih uopšte.

 

Uloga obrazovanja u zatvoru je prenaglašena zbog obrazovnih deficita zatvorenika.

 

Obrazovanje zatvoreniku mora nuditi „zanimanje i znanje“.

 

Ne može se ograničiti samo na davanje određenih zanatskih znanja i vještina, nego i na osposobljavanje zatvorenika da se suoči sa problemima i novim okolnostima, kako u zatvoru, tako i na slobodi.

 

Zatvorenik u toku obrazovanja interiorizira korpus znanja koja su mu potrebna za upoređivanje ličnih stavova sa društveno priznatim stavovima.

 

Na taj način se obrazovanje koristi kako u društveno reproduktivne svrhe, tako i za lični razvoj pojedinca.

 

Razvijaju se radne, intelektualne, socijalne i psihofizičke sposobnosti. Promene na kognitivnom području utiču i na afektivnu sferu; zatvorenici postaju manje anksiozni, manje impulsivni, kooperativniji su i tolerantniji u vertikalnoj i horizontalnoj komunikaciji, mijenjaju rigidne stavove, ideje, mišljenja.

 

U suštini menja se celi njihov životni stil, koji je često uzrok, ili barem jedan od uzroka njihovih kriminalnih aktivnosti.

 

Pored toga, obrazovanjem se popuni slobodno vreme zatvorenika, te pridonosi većoj i boljoj mogućnosti zapošljavanja, podiže njegova svijest o sebi i pospešuje lični razvoj u celini, te mu se time olakšava da samostalno rešava lične i društvene probleme (Bogdanovič, 1988: 5-6).(1)

Nedostaci u sprovođenju resocijalizacije

Služba  prevaspitanja  planira,  programira, organizuje i ostvaruje proces prevaspitanja zatvorenika i  u  tom  cilju  koordinira  rad  ostalih  učesnika  u  ovom procesu.

U  poslove  koje  obavlja  služba  prevaspitanja spadaju:  ispitivanje  ličnosti  zatvorenika  i  utvrđivanje programa postupanja, organizuje i sprovodi individualni i  grupni  oblik  rada,  primjenjuje  odgovarajuće  metode  i tehnike prevaspitanja zatvorenika, organizuje i sprovodi rad na opštem obrazovanju i stručnom osposobljavanju, organizuje  i  sprovodi  slobodne  aktivnosti,  podstiče aktivno  učešće  zatvorenika  u  realizaciji  vaspitno-obrazovnih  zadataka,  priprema  mišljenja  u  postupku pomilovanja,  uslovnog  otpusta,  prekida  kazne  i premještaja,  predlaže  klasifikaciju  i  reklasifikaciju zatvorenika  u  vaspitne  grupe .(1)

Očigledno je da prevaspitna služba ima obiman posao koji obavlja i najčešće se dešava da usled nedostatka kadrova bude zanemareno prevaspitavanje osuđenih lica,  jer vaspitači ne stižu da obave iole ozbiljniji razgovor  sa nekim osuđenikom .

Ako uzmemo u obzir da bi kadrovsku  strukturu  ove  službe trebalo da čine  pedagozi, psiholozi,  učitelji,  nastavnici  raznih  profila,  sociolozi, socijalni    radnici, a često se dešava da te poslove obavljaju  drugi  profili  koji  nisu  adekvatno  školovani za  rad  sa  ovakvom  specifičnom  grupom  lica, to resocijalizaciju čini još težim.

Preporuka

Potrebno je uposliti više stručnih kadrova iz oblasti socijologije, socijalne psihologije, psihologije i srodnih naučnih disciplina, te više posvećenosti zatvorenicima u smislu vaspitavanja i obrazovanja, te napraviti da njihov boravak u zatvoru bude sadržajan, a ne da 24 sata provode u jednoličnoj atmosferi punoj dosade.

Potrebno je i da se zatvorenici sami uključe u svopstvenu rehabilitaciju, odnosno u postupak prevaspitavanja.

Potrebno je, takođe, da vaspitna služba kao nosilac sprovođenja prevaspitnih metoda ima sluha za ono što zatvorenici imaju da kažu, kako bi se uključile njihove potrebe u procesu vaspitanja.

(1) Nebojša Macanović i Damir Nenadović, Penološka androgogija 

„Da  bi  vaspitanje  i socijalizacija  u  zatvorima  bili  mogući  neophodno  je stvoriti  kreativnu,  motivirajuću  i  relaksirajuću  sredinu. Međutim  A.  Krajnc   naglašava  da  u zatvoru  zatvorenik  doživljava  niz  negativnih  ograničavajućih  iskustava,  čime  se  negativna identifikacija  samo  produbljuje.  Zatvor  ne  potiče komunikaciju,  nego  je  ograničava.  Bez  komunikacije vaspitanje  i  prevaspitanje  nisu  mogući.  U  zatvorima  su zatvorenici  samo  vaspitni  objekti,  nemaju  „slobode mišljenja i raspravljanja“. Kritičnost i samoinicijativnost  su  neželjene  osobine  zatvorenika,  a  bez  razvoja  tzv. „kritičke  moralnosti“   i aktivnog učešća zatvorenika u ulozi subjekta, vaspitanje se odvija samo na nivou deklarativnoga, imaginarnoga, a ne  na  nivou  „unutarnje  usmjerenosti“  određenim vrijednostima i simbolne identifikacije .  „ (Nebojša Macanović I Damir Nadarević, Penološka androgogija str. 94 i 95)

E-mail servis

Ovaj servis omogućava da pošaljete e-mail osobi koja se nalazi u zatvoru.

E-mail će biti odštampan i prosleđen na adresu navedenog zatvora bez ikakve naplate.

Publikacija se bavi pitanjem uvođenja računara u zatvore

publikacija.jpg
bottom of page